PRO TOOLS:

1) Pošlete nám projekt!

Stačí nám projekt ve formátu .ptx nebo .pt a složka audio files, která se společně s projektem vytváří a kterou najdete ve stejné destinaci jako projekt. Pokud ukládáte všechny projekty na stejné místo, je zapotřebí otevřít váš projekt, v okénku clips kliknout nahoře na šipku, vybrat select all a poté export clips as files. Všechny vaše clipy použité v projektu máte pak na jednom místě. Pokud chcete ušetřit místo, před select all dejte ještě select unused a clear. 

 

Export stop bez insertů, sendů a master FX, bez nutnosti real-time bounce:

Pojmenujte si všechny vaše stopy tak, jak chcete, aby se jmenovaly po exportu. Označte celý rozsah projektu (od 0:00 až po konec stopy nejdál v projektu) a všechny stopy v něm smart toolem a klikněte v menu na edit - consolidate clip (nebo stiskněte alt+shift+3). Všechny klipy ve stopě se vám poté spojí tichem a vytvoří nový klip v každé stopě, tyto klipy jsou hned po vytvoření i označené/vybrané - toho využijte a vpravo v okně CLIPS klikněte na malou šipečku nahoře a v menu vyberte export clips as files. Otevře se vám nové okno, kde vyberete destinaci, formát, samplerate, bitrate mono/sterero. Všechny stopy pak máte v jedné složce, kterou můžete zabalit a odeslat. 


2) Export stop s inserty:

Stopy opět pojmenujte tak, jak chcete, aby se jmenovaly po exportu. Označte si v projektu IN a OUT, Kliněte v menu na File - Bounce to - Disk. Vyberte místo master výstupu audio stopu, která se má exportovat, klikněte na plus a vyberte další a takto postupujte, dokud nebudete mít vybrané všechny. Vyberte si destinaci, formát, samplerate a bitrate. U PT 11 a vyšších zaškrtněte offline bounce a kliněte na bounce to disk. Všechny stopy pak máte v jedné složce, kterou můžete zabalit a odeslat. 

3) Export stop se sendy nebo master FX:

V takovém případě vám nezbyde, než pokaždé zasólovat onu stopu i send (pozor - pokud vám stopy vedou do do groupy (aux stopy) - je třeba zasólovat i groupu) a jednu po druhé je vyexportovat pomocí File - Bounce to - Disk. Tentokrát však musíte vybrat master output. U PT 11 a vyšších zaškrtněte offline bounce, zvolte název, destinaci, formát, samplerate, bitrate, mono/sterero a klikněte a bounce to disk.

CUBASE:

Pošlete nám projekt!

 

Je jedno, v jaké verzi Cubase nahráváte, my máme nejnovější, která otevře všechny. Stačí nám pouze projekt ve formátu .cpr a složku audio, kam si Cubase ukládá všechny stopy, se kterými pracuje. Tato složka se vytváří do stejné destinace, kam jsme uložili projekt. Pokud ukládáte projekty cubase do jedné složky, je to trochu složitější, Cubase pak ukládá audio ze všech vašich projektů do jedné složky a tato složka bude zbytečně velká, než abyste jí posílali - otevřete si tedy pool window ve vašem projektu, který chcete poslat a ve složce audio se podívejte, kde jsou jednotlivé stopy uložené (90% jich bude na stejném místě). Tyto soubory zkopírujte do nové složky, kterou také pojmenujete audio a pošlete nám jí spolu s projektem. 

Export stop bez insertů, sendů a master FX:

Vyberte označovací tool (tlačítko "ě/2"), vyberte celý rozsah sešny (od 0:00 až po konec stopy nejdál v projektu) a klikněte na audio - bounce selection. Cubase se vás zeptá, zda chcete stopy nahradit novými, zvolte ano. Stopy máte nyní uložené ve složce audio u svého projektu, sample rate a bitrate je stejný jako u vašeho projektu, formát je vždy wav (stereo/mono dle stopy. Pokud nevíte, kde tato složka je, stačí opět otevřít pool window a podívat se. Tuto složku otevřete v exploreru, seřaďte si fily dle velikosti (pravá myš, seřadit podle, velikost). Všechny stopy které jste právě vyexportovali mají velkost stejnou (stereo stopy dvojnásobnou), tyto stopy zkopírujte do nové složky a pošlete.

Export stop s inserty:

Označte si IN a OUT ve vašem projektu, vyberte File - Export - Audio Mixdown, nahoře vlevo zvolte batch export a zakřížkujte si v sekci audio (či groups) stopy, které chcete exportovat. Vyberte destinaci, formát, samplerate, bitrate, mono/stereo a klikněte na export. 

Export stop se sendy a master FX:

Cubase umí přes výše zmíňený batch export exportovat i sendy, jedná se však vždy pouze o wet signál, navíc ze všech channelů poslaných do insertů. Postupujte tedy následovně: zasólujte stopu, kterou chcete exportovat (všechny groupy a sendy se zasólují automaticky) označte si IN, OUT, kliněte na File - Export - Audio Mixdown, vlevo zaškrtěte pouze stereo out, zvolte název, destinaci, formát, samplerate, bitrate, stereo/mono a klikněte na export. 

FL STUDIO:

Pokud chcete z FL studia vyexportovat stopy, je nutné každý zvuk, který chcete exportovat zvlášť přiřadit jednomu channelu v mixu a tyto channely pojmenovat. Následně stačí kliknout na File - Export - Wav. Nejprve se otevře okno pro zvolení názvu a destinace. Poté exportovací okno, kde vyberete bitrate (samplerate je automaticky samplerate projektu, formát wav (pokud nevyberete jiný v export okně) a dole zaškrtnete split mixer tracks. Poté dáte export. 

Pokud chcete poslat projekt, je nutné se s druhou stranou dohodnout, zda má stejné virtuální nástroje, které jste v projektu použili vy. Ty se totiž s projektem nepřenáší a je tedy třeba je např. zasólovat a vyexportovat zvlášť. Pravděpodobně nemá ani stejné samply. Ty však můžete přenést - stačí kliknout na File - Export - Zipped loop package a zvolit desinaci. FL studio vám uloží zazipovaný soubor, který obsahuje projekt a použité samply, otvřete ho tedy kdekoliv jinde (dokonce i s demoverzí FL studia). 

ADOBE AUDITION:

V Audition je nejsnažší cestou vyexportovat stopy skrze export menu. Označíte si IN a OUT, dáte File - Audio Mixdown. Dále si zvolíte destinaci, formát, bitrate (samplerate je obvykle předvolen projektem) a jako výstup zvolíte "all tracks (separate files)".